София е признала съвременните реалности, Скопие да признае историческите!

Съвместната историческа комисия възобновява работа
9 окт 2020 18:30, Елка Василева
100

Снимка: Димитър Кьосемарлиев / Dnes.bg

Съвместната историческа комисия между България и Северна Македония ще възобнови работата си на 15-16 октомври след една година прекъсване.

България подкрепя евроатлантическия път на Северна Македония, но само ако изпълнява Договора за приятелство и добросъседство от 2017 г. Това стана ясно след среща между премиера Бойко Борисов и вицепремиера Екатерина Захариева с външния министър на югозападната ни съседка Буяр Османи. Германското председателство на Съвета на ЕС цели започване на преговори със Скопие до средата на декември, но България има право на блокиращ глас.

Общата ни история не трябва да ни разделя, а да бъде основен стимул за още по-близките и приятелски отношения, заяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева след срещата си с колегата си от Република Северна Македония Буяр Османи. Мисля, че бъдеще, изградено на взаимно доверие и спазване на поетите ангажименти, е от полза и за двете страни, посочи тя.

Захариева отбеляза, че България винаги е подкрепяла Република Северна Македония по европейския й път и припомни, че именно България е била държавата, която за първи път от 15 години по време на първото си председателство на Съвета на ЕС е поставила темата за европейската перспектива на страните от Западните Балкани като основна тема в европейската политика.

Още по темата

Мисля,че никой няма да оспори фактът, че положените сериозни усилия дават резултат, коментира външният ни министър и допълни, че вече поредица председателства след нашето поставят като основен фокус еврпопейската перспектива на Западните Балкани.

Захариева подчерта, че пътят към членство в ЕС не е мигновен, а е свързан с много реформи и зависи от индивидуалните заслуги и стриктното изпълнение на установените критерии.

По никакъв начин не ми се иска създаването на настроения в публичното и медийното пространство да пречи на духа на истинско приятелство, коментира Захариева. Тя посочи, че двете исторически комисии след близо година прекъсване ще се съберат следващата седмица и изрази надежда да се навакса липсата на работа колкото е възможно по-скоро.

Имаше конструктивен диалог в работата им в началото, но се надявам да им създадем среда да се върнат към конструктивния дух, допълни външният ни министър. Тя отбеляза, че има много работа за вършене и в другите сектори - в икономиката, в енергетиката, в образованието, културата, в транспорта и инфраструктурата.

Тема на днешната среща е било и съвместното председателство на Берлинския процес. Захариева изрази убеденост, че на срещата на върха следващия месец отново ЕС ще даде много силен знак за подкрепа на страните от Западните Балкани, предаде БТА.

В отговор на въпрос Захариева посочи, че България отдавна е признала съвременните политически реалности, винаги е подкрепяла независимостта и държавния суверенитет на Република Северна Македония, никога не е имала териториални претенции и никога не е отказвала правото на самоидентификация на нейните граждани. Затова е напълно неуместно да се внушават тези в обратната посока, отбеляза тя.

Сега е необходимо както България е признала съвременните реалности, от страна на Република Северна Македония да се признаят историческите реалности, коментира Захариева. България не иска нищо повече, освен да се изпълнява записаното по договора, нямаме никакви нови претенции, заяви външният ни министър.

Апелирам и към медиите, и към обществеността, да не се опитват да създават внушения и проблеми, там където ги няма, това са подходи, с които трябва да скъсаме, и да използваме общото минало като мост, а не като нещо, което ни разделя, каза Захариева.

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи отбеляза, че са стабилни приятелските отношения между двете държави. Днес разговаряхме по всички теми отворено, нещо, което смятам да продължи и в бъдеще, коментира той. Ние имаме договор, който дефинира рамката, имаме и воля за приятелство между двете държави, заяви министър Османи. Той отбеляза необходимостта да се оформят още повече мостове за комуникация. Ще разговаряме отворено, работим за бъдещето на поколенията, заяви министърът на външните работи на Република Северна Македония.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


100
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
72
0
 
1
 
! Отговори
Булаир преди 3 години
Готиното е, че макетата, колкото и да искат да се вкарат у ЕС, дваж повече си държат на измислиците, на които, забалежете, истински си вярват. Че Гоце бил макèдонец, че Сандански, че Даме, че Иван (Ванчè) Михайлов. Абе изобщо, що е нещо можещ човек на тоя свет, он е македонец, бре. За тях, промитите мозъци, ние сме татари. Айде тогава да си одат със здраве. Призовавам за протести и за присъединяването на макетата. Вето до дупка.
71
0
 
3
 
! Отговори
днд преди 3 години
Или признават историята, каквато е или остават извън ЕС.
70
1
 
3
 
! Отговори
Таня преди 3 години
Тая сбирщина наречена македония занимава света с измишльотини, от тук си открадват от там си открадват и признаване искат.Това са престъпници които крадат от историята на една велика държава със личности които са си давали живота за България и биха се срамували че някой ги определя като макета.Срам.
69
1
 
15
 
! Отговори
бг преди 3 години
От балканската война 1912 г когато първи в тези земи навлизатхсръбски войски докато българит обсаждат одрин и през последвалата междусъюзническа война 1013г българите в тези земи са подложени на непрекъснат геноцид като им се внушава срубската теза че не са българи а антични македонци .Как да се преодолее 110 години геноцид! Подобно е положението в белеморска тракия , където гръцките башибозуци наречени андарти извършват поголовна сеч над българте .Българомохамедените са наречени помашка нация
68
3
 
9
 
! Отговори
МНЕНИЕ преди 3 години
Моето лично Мнение - ГЕРБ Правителството трябва да ЗАМРАЗИ преговорите със Северна Македония . Трябва да имаме Нормално Правитество след Изборите през 2021 , което да взима Решения . Имам Усещането че ГЕРБ и ОП заедно с Марешки ще продадат не само ИСТОРИЯ , но и ТЕРИТОРИЯ от България - за По един Хотел на Охридското Езеро .
67
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Въпросът е какво е направила Македония за България?
66
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Не ни трябват такива шовинисти, като македонците в европа. Такива влязат ли в ЕС само ще ни правят мръсно и ще саботират!
65
2
 
5
 
! Отговори
Нено преди 3 години
Македонците в голямата си част са с български корени. Но,като изопачават историята шиптарите до двайсетина години ще ги претопят. Сърбите и те ще изпият една студена вода заради обезбългаряването по времето, когато бяха така наречените македонци в техните територии.
64
17
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
европа признава македонците и точка. ако не ви харесва напуснете ЕС и НАТО
63
0
 
16
 
! Отговори
пак ли тия кукувци? преди 3 години
Буяр Османи (шиптър) им е външен министър. Бивш секретар на младежката организация Фан Ноли, който е бил албански политик... Забавно. Това е такъв оксиморон, че все едно да има българско младежко движение Кемал Атататюрк. Макетата са толкова смахнати, че държавицата им е вече като психодиспансер. Мине някой друг месец и пак тия психари нещо измислят. Какво ще следва? Лошите българи тероризират македонския град Варна и македонската риба в Черно море не може да говори свободно на македонски?
62
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
За лакей като нас никакви отстъпки.С тези политици си заслужаваме съдбата.
61
8
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До мхм Договора требе се премахне оти е ненужен
60
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
с маски за пред ***
59
4
 
8
 
! Отговори
мхм преди 3 години
самия договор е предателски, признава конституционалния език на македония т.е македонски..
58
1
 
25
 
! Отговори
Вето вето вето преди 3 години
До 1945 беха българи. Дойдоха комунистите и ги помакедончиха.ВЕТО до дупка!!!
57
2
 
8
 
! Отговори
Отново !!! преди 3 години
Не трябва да позволим влизането на Македония в ЕС, защото така ще вкараме в негои гадните албнци.Тези "македонци", които са от български произход и с българско самосъзнание ще влязат поединично, като им дадем наши паспорти.Забележка: На Заев и семейството му да не се дава български паспорт!
56
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Сос Северната Македония ке се оправиме. Една *** ни е раждала. Шчо че правиме с Южната?
55
6
 
17
 
! Отговори
Прецака Зайо Юнака преди 3 години
Защо сега няма проблеми между Гърция и Северна Македония? Защото Гърция е подписала добър за себе си договор. България не е съумяла да подпише добър за себе си договор със Скопие. Защото слабото звено в двойката Атина-Скопие е Скопие, а в двойката София-Скопие това е София. Тарторите на ЕС и НАТО знаеха отлично кое е слабото звено и притиснаха него да прави едностранни отстъпки. С премиер като Бойко Борисов и външен министър като Екатерина Захариева България не може да не бъде слабото звено.
54
13
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Слава на Георги Димитров, Сталин и Тито, създали Македонската република в Югославия!Чърчил нищо не създаде в Гърция.Пак Русия освободи Македония от Сърбия.
53
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Борисов е заповядал на историческата комисия да отиде на срещата с изути ***.Компромиси ще има само от българска страна!